|
|
Milepæl for norsk skytter – tok VM-gull Skytter Jeanette Hegg Duestad tok onsdag gull på den tradisjonsrike rifleøvelsen 50 meter helmatch.
I hallen i Kairo så ut til å ha full kontroll da hun ledet med 1,4 poeng før det siste skuddet i finalen.
Men med kun 9,4 poeng av 10,9 mulige på avslutningsskuddet hadde sveitsiske Emely Jäggi mulighet til å ta igjen Nøtterø-skytteren. Men Jäggi leverte 10,3 og dermed kunne Hegg Duestad juble gull.
Med poengsummen 465,8 slo hun til slutt sveitseren med 0,5 poeng. Britiske Seonaid McIntosh tok bronsen.
– Ærlig talt er dette mest av alt en lettelse. Sesongen min har vært så god, og dette store mesterskapet har vært litt vanskelig. At jeg klarte å holde presset oppe gjennom hele VM-finalen er selvsagt gledelig, men mest en lettelse, sa hun til arrangøren da seieren var i boks.
Det er andre gang skytteren tar et individuelt gull i VM. Forrige gang var også i Egypt, i 2022, men da på 300 meter som ikke er en olympisk øvelse.
Tønsberg-jenta ledet hele siste havdel av konkurransen, og vant i tillegg kvalifiseringen. Hun er rangert som verdens beste på øvelsen som gjør at gullet må sies å være fortjent.
Før mesterskapet uttalte Hegg Duestad til NRK at hun ikke hadde satt seg konkrete medaljemål, men ville bli skuffet om hun reiste hjem uten å ha kjempet om medaljene. |
Publisert: 11:22 12-11-2025 Kilde: NRK
Les hele saken hos |
|
|
Artikkelen tilhører kategorien: Artikkelen ble indeksert den 12-11-2025 klokken 13:05. Artikkelens direkte url er: https://www.nrk.no/sport/milepael-for-norsk-skytter-_-tok-vm-gull-1.17649972 Artikkelen har til nå hatt 1 visninger og 0 klikk.
|
|
|