|
|
Carlsen om romjulssjakken: – Helt uaktuelt Magnus Carlsen har vært i konflikt med ledelsen i Det internasjonale sjakkforbundet (Fide) i lengre tid. De siste dagene har det stormet rundt forholdet mellom Freestyle Chess, fischer-sjakk-touren hvor Carlsen er medeier, og Fide.
Det hele endte med at Freestyle Chess droppet å bruke ordet verdensmester om turneringsserien deres i 2025, men Carlsen spurte på X om Fide-president Arkadij Dvorkovitsj ville trekke seg som følge av konflikten.
I et intervju med TV 2 torsdag sier han at forholdet mellom hans team og Fide er ganske ødelagt, i hvert fall med den nåværende ledelsen.
Det gjør at Carlsen ikke ser for seg et samarbeid med Fide med det første.
– Inkluderer dette lyn- og hurtigsjakken også, spør TV 2.
– Slik det er nå, er det helt uaktuelt, sier Carlsen.
Det er Fide som arrangerer VM i hurtig- og lynsjakk, som i romjulen 2025 skal spilles i Qatar.
Carlsen snakket også om veien videre i et intervju med hans egen app, Take Take Take, tidligere denne uken.
– Jeg vil spille Freestyle Chess. Jeg bryr meg ikke om VM i klassisk sjakk. Jeg må ikke spille andre Fide-turneringer heller. For meg går det helt fint, sa han der.
NRK var i kontakt med Carlsens pressetalsmann, Arne Horvei i forbindelse med uttalelsen til Take Take Take. Carlsen ønsket da ikke å kommentere hva det kunne bety for romjulssjakken i 2025.
Det har kommet frem at Carlsen vurderte å trekke seg allerede før fjorårets utgave av VM i hurtig- og lynsjakk. Han trakk seg også fra mesterskapet etter å ha blitt kastet ut av det ene partiet i hurtigsjakk-VM for bruk av olabukser, men ombestemte seg og kom tilbake til lynsjakk-VM. Der delte Carlsen gullet. |
Publisert: 13:13 06-02-2025 Kilde: NRK
Les hele saken hos |
|
|
Artikkelen tilhører kategorien: Artikkelen ble indeksert den 06-02-2025 klokken 14:59. Artikkelens direkte url er: https://www.nrk.no/sport/carlsen-om-romjulssjakken_-_-helt-uaktuelt-1.17257046 Artikkelen har til nå hatt 121 visninger og 9 klikk.
|
|
|