|
|
Curling: Norge får to nye OL-sjanser i sluttspillet – slo Japan i natt Det norske kvinnelandslaget i curling slo Japan 10–9 og møter Japan på nytt i den første sluttspillskampen i jakten på de to siste OL-billettene.
Åtte lag var med i siste fase av OL-kvalifiseringen, og alle møtte alle i turneringen i Kelowna i Canada i jakten på de to ledige plassene til OL i Italia til vinteren.
Laget til skip Marianne Rørvik slo Japan 10–9 i den siste kampen i gruppespillet tidlig onsdag morgen norsk tid.
Det sto 9–9 etter ti omganger, og kampen gikk dermed til forlengning der Norge avgjorde omgangen med 1–0 og sammenlagt 10–9.
Seieren over Japan gjorde at Norge ble beste lag i den innledende fasen etter at de hadde vunnet seks av sju kamper. Japan endte på 2.-plass med USA på plassen bak der igjen.
I sluttspillet møtes de to beste lagene først, og vinneren blir OL-klar. Vinneren av kampen mellom Norge og Japan natt til torsdag får dermed OL-billett.
Taperen møter det tredje beste laget i grunnspillet. I dette tilfellet betyr det at taperen av kampen mellom Norge og Japan skal opp mot USA. Vinneren av den kampen får den aller siste OL-plassen til lekene i Nord-Italia. Norge tapte 7–8 mot USA i gruppespillet.
Norsk curling har ikke hatt med et kvinnelag i OL siden 2006. (NTB) |
Publisert: 15:20 10-12-2025 Kilde: NRK
Les hele saken hos |
|
|
Artikkelen tilhører kategorien: Artikkelen ble indeksert den 10-12-2025 klokken 15:20. Artikkelens direkte url er: https://www.nrk.no/sport/curling_-norge-far-to-nye-ol-sjanser-i-sluttspillet-_-slo-japan-i-natt-1.17686333 Artikkelen har til nå hatt 1 visninger og 0 klikk.
|
|
|