|
|
USA frykter ebolasmitte – ber Kongo isolere seg før VM-avreise Kongos fotballandslag har fått beskjed om å isolere seg før ankomst til USA. Landet er hardt rammet av ebolautbrudd.
Andrew Giuliani, som er administrerende direktør for Det hvite hus’ arbeidsgruppe for VM, bekrefter overfor ESPN at Kongo har fått beskjed om å holde seg i sin egen boble i tre uker.
Kongo er for tiden på treningssamling i Belgia.
– Vi har vært veldig tydelige med dem om at de må føye seg etter den beskjeden før de kan reise til Houston 11. juni, sier Giuliani.
Store deler av Kongos landslag er utenlandsproffer og har ikke vært i hjemlandet den siste tiden. ESPN skriver at kun et fåtall i støtteapparatet var i Kongo tidligere denne uken.
– Hvis noen andre skal slutte seg til Kongos leir nå, må de holde seg i sin egen boble borte fra laget. Hvis laget kommer til USA, og noen viser seg å ha symptomer, risikerer de hele deltakelsen i VM, sier Giuliani.
Minst 177 personer antas å ha mistet livet som følge av smitteutbruddet i Kongo, mens antall mistenkte smittetilfeller nå nærmer seg 750 personer, ble det meldt tidligere fredag.
Verdens helseorganisasjon (WHO) har uttalt at den er dypt bekymret over situasjonen i Kongo.
I VM skal Kongo møte Portugal, Colombia og Usbekistan.
(NTB) |
Publisert: 21:09 22-05-2026 Kilde: NRK
Les hele saken hos |
|
|
Artikkelen tilhører kategorien: Artikkelen ble indeksert den 22-05-2026 klokken 21:09. Artikkelens direkte url er: https://www.nrk.no/sport/usa-frykter-ebolasmitte-_-ber-kongo-isolere-seg-for-vm-avreise-1.17894669 Artikkelen har til nå hatt 1 visninger og 0 klikk.
|
|
|