|
|
NFF vil skrote omstridt fredspris: – Har ikke nødvendig legitimitet Fifas fredspris blir tema på tinget til Norges Fotballforbund. I forveien gjør styret det klart at NFF skal jobbe for å avvikle utmerkelsen.
Det kommer fram av sakspapirene til fotballtinget i månedsskiftet februar-mars. TV 2 meldte saken først.
Kringlebotn IL har fremmet et forslag der NFF bes om å arbeide for å skrote den nye Fifa-prisen i både formelle og uformelle sammenhenger.
I sin kommentar til forslaget kommer NFF-styret med krass kritikk av fredsprisen og Fifa-president Gianni Infantinos metoder. I desember ble Donald Trump kåret til første vinner i en storstilt seremoni i forbindelse med VM-trekningen.
«Forbundsstyret deler forslagsstillers syn på «Fifa Peace Prize». Styret er sterkt kritisk til prisen slik den ble etablert og tildelt. Prisen er opprettet av Fifas president alene, håndtering fremstår politisk motivert og prisen virker konstruert for tildeling til USAs president», står det i tingdokumentet.
«Det foreligger ingen objektive kriterier for tildeling, og prisen har ikke nødvendig legitimitet. Overrekkelsen fremsto i skarp strid med politisk nøytralitet som er stadfestet i Fifas vedtekter», skriver NFF-styret, som også gjør det klart hvordan Norges Fotballforbund skal forholde seg til prisen: |
Publisert: 09:06 31-01-2026 Kilde: NRK
Les hele saken hos |
|
|
Artikkelen tilhører kategorien: Artikkelen ble indeksert den 31-01-2026 klokken 10:17. Artikkelens direkte url er: https://www.nrk.no/sport/nff-vil-skrote-omstridt-fredspris_-_-har-ikke-nodvendig-legitimitet-1.17750410 Artikkelen har til nå hatt 5 visninger og 0 klikk.
|
|
|