|
|
Kongo klar for fotball-VM Kongo kunne onsdag juble for en plass i sommerens VM-sluttspill i Nord-Amerika. Laget slo Jamaica 1-0 i Zapopan.
Kongo er det nest siste laget som blir klar for mesterskapet etter en lang kvalifiseringsperiode.
Den siste plassen står mellom Irak og Bolivia. Det oppgjøret, som starter klokken 5 natt til onsdag, avgjør hvem som tar seg inn i Norges gruppe i VM.
Axel Tuanzebe, som til daglig spiller for Burnley, satte inn det avgjørende målet etter ti minutter i første ekstraomgang.
Kongo tok seg direkte til den siste kampen i kvalifiseringen, mens Jamaica ble finaleklar etter å ha slått Ny-Caledonia 1-0 sist uke.
Kongo skal i VM møte Portugal, Usbekistan og Colombia i pulje K. Der skal de tilbake til Zapopan i annen kamp mot Colombia. Den første mot Portugal går i Houston, mens den siste mot Usbekistan spilles i Atlanta.
Kongo har aldri før deltatt i VM som nasjonen de er nå. I 1974 deltok de som Zaire.
Jamaicas eneste VM-deltakelse kom i 1998. Da røk laget ut av puljespillet med en seier og to tap. (NTB) |
Publisert: 03:18 01-04-2026 Kilde: NRK
Les hele saken hos |
|
|
Artikkelen tilhører kategorien: Artikkelen ble indeksert den 01-04-2026 klokken 05:19. Artikkelens direkte url er: https://www.nrk.no/sport/kongo-klar-for-fotball-vm-1.17832803 Artikkelen har til nå hatt 3 visninger og 0 klikk.
|
|
|