|
|
Stjerne varsler nye maratonrekorder med «supersko» Det pågår en revolusjon i maratonverdenen. I Sverige tror man at rekorden blir slått senere i år.
– Før året er omme, er vi kanskje under 1.58, sier den svenske løperstjernen Mustafa Mohamed.
Lenge ble det sett på som umulig å løpe et maraton, 42.195 meter, på under to timer. Sist helg løp 31 år gamle Sabastian Sawe i mål på 1.59.30 i London Maraton, elleve sekunder foran Yomif Kejelcha, som også kom under drømmegrensen.
Det kommer etter en enorm utvikling av sko som har fått løperne til å nå rekordtidene. De store skoprodusentene har kommet med nye modeller på løpende bånd. I London hadde de tre raskeste på seg Adidas-sko.
Norgesrekorden innehas av Awet Nftalem Kibrab. Han løp inn på 2.04.24 i Valencia i fjor. (NTB) |
Publisert: 02:22 06-05-2026 Kilde: NRK
Les hele saken hos |
|
|
Artikkelen tilhører kategorien: Artikkelen ble indeksert den 06-05-2026 klokken 02:22. Artikkelens direkte url er: https://www.nrk.no/sport/stjerne-varsler-nye-maratonrekorder-med-_supersko_-1.17871610 Artikkelen har til nå hatt 3 visninger og 0 klikk.
|
|
|