|
|
Salah-trøbbel da Egypt og Iran spilte uavgjort – dramatisk VAR-annullering på overtid Egypt møter Australia i VMs 16-delsfinale etter 1–1 mot Iran. Sistnevnte er foreløpig blant de åtte beste gruppetreerne i jakten på avansement.
Egypt ledet gruppen før siste runde, men etter poengdeling mot Iran og at Belgia slo New Zealand med fire mål, ble Egypt sendt ned til annenplassen. Iran trodde de hadde scoret et vinnermål på overtid, men Shojae Khalilzadehs scoring ble annullert for en hårfin offside. Iran skapte ytterligere en gigantsjanse til å score, men lyktes ikke.
Dermed slapp Egypt med skrekken og skal møte Australia i 16-delsfinalen i Texas neste uke.
Iran endte på tre poeng i gruppespillet og er foreløpig blant de åtte beste treerne som går videre. Skulle de lykkes, venter trolig Sveits i 16-delsfinalen.
Egypt fikk en kjempeåpning da Mahmoud Saber scoret etter fem minutter, men det skulle bli mer tidlig dramatikk. Fem minutter senere fikk Iran straffe da Mehdi Taremi ble felt av Mohamed Abdelmonem, men Egypt-keeper Mostafa Shobeir reddet forsøket.
Bare minutter etterpå kom utligningen. Shobeir gjorde først en god redning, men på returen skjøt Ramin Rezaeian ballen i nettaket.
Med en halvtime igjen ble Egypt-kaptein Mohamed Salah byttet ut, og stjernen fikk etterpå behandling på benken.
Langt inne i overtiden scoret Khalilzadeh for Iran, men målet ble altså annullert.
I forkant av oppgjøret hadde Egypt og Iran irritert seg over at de lokale arrangørene i Seattle ønsket å bruke kampen til å markere Pride-feiringen i byen. Det internasjonale fotballforbundet (Fifa) gikk ut og sa at kampen ikke skulle forbindes med Pride, men forbundet åpnet for regnbueflagg på tribunene.
I Egypt er homofili forbudt, mens homofile i Iran risikerer dødsstraff. LHBT-miljøet i Seattle har uttalt at de håper at fredagens kamp kan bli en mulighet til å endre holdninger.
(NTB) |
Publisert: 05:05 27-06-2026 Kilde: NRK
Les hele saken hos |
|
|
Artikkelen tilhører kategorien: Artikkelen ble indeksert den 27-06-2026 klokken 07:11. Artikkelens direkte url er: https://www.nrk.no/sport/salah-trobbel-da-egypt-og-iran-spilte-uavgjort-_-dramatisk-var-annullering-pa-overtid-1.17938459 Artikkelen har til nå hatt 2 visninger og 0 klikk.
|
|
|