|
|
Manchester United verst i Europa – gigantisk verditap på spillerkjøp En ny indeks viser et enormt verditap for Manchester Uniteds spillerlogistikk.
Det sveitsiske sportsforskningsbyrået Cies har rangert verdens fotballklubber etter hvor mye verdien på spillerne de har hentet har økt eller falt de siste fem årene.
Lista toppes av tyske Eintracht Frankfurt med en økning på 527 millioner euro, som nesten tilsvarer 5,6 milliarder kroner. Deretter følger Real Madrid (526 millioner euro), Paris Saint-Germain (490), Benfica (488) og Manchester City (447).
I den andre enden er flere saudiarabiske klubber, og nest sist ligger Manchester United. Den falmede giganten har den klart svakeste balansen blant de europeiske klubbene.
Uniteds samlede verditap på spillerkjøpene de siste årene beregnes til 405 millioner euro. Det tilsvarer rundt 4,3 milliarder kroner.
Beregningen sammenligner hva klubbene betalte for spillerne med hva de senere er solgt for. For spillere som fortsatt er i klubben, sammenlignes kjøpesummen med dagens antatte markedsverdi.
Cies påpeker at kun klubber som samlet har kjøpt og solgt spillere for mer enn 50 millioner euro siden 2022, er med i rangeringen.
Bodø/Glimt er oppført med en verdiøkning på 107 millioner euro, som er over 1,1 milliarder kroner.
Verstingtoppen:
1) Al-Hilal: -502 millioner euro (-5,31 milliarder kroner)
2) Manchester United: -405 millioner euro (-4,29 milliarder kroner)
3) Al-Nassr: -229 millioner euro (-2,42 milliarder kroner)
4) Tottenham: -188 millioner euro (-1,99 milliarder kroner)
5) Al-Ittihad: -175 millioner euro (-1,85 milliarder kroner)
(NTB) |
Publisert: 07:26 17-10-2026 Kilde: NRK
Les hele saken hos |
|
|
Artikkelen tilhører kategorien: Artikkelen ble indeksert den 17-10-2026 klokken 11:02. Artikkelens direkte url er: https://www.nrk.no/sport/manchester-united-verst-i-europa-_-gigantisk-verditap-pa-spillerkjop-1.18057371 Artikkelen har til nå hatt 6 visninger og 0 klikk.
|
|
|