Brann-trener klar for Tottenham Publisert: 09:02 04-07-2025 Kilde: NRK Martin Ho flytter tilbake til hjemlandet England for å ta over som hovedtrener for Tottenhams fotballkvinner.
Det opplyser Tottenham. Ho hadde opprinnelig kontrakt med Brann ut 2026, men forlater klubben midt i årets sesong. I Tottenham erstatter han svenske Robert Vilahamn, som mistet jobben for en snau måned siden.
Ho kom til Brann i 2023 som erstatter for Alexander Straus, som da gikk til tyske Bayern München.
I 2023/24 tok han de rødkledde til kvartfinale i mesterligaen, der det ble tap for storklubben Barcelona.
Nå forlater han Bergen og flytter hjem.
Ho, som er født og oppvokst i Liverpool, har tidligere hatt assistentroller i Everton og Manchester United. | 
 |
|
Kaller inn til pressekonferanse om dopingsak i Toppserien Publisert: 08:35 04-07-2025 Kilde: NRK Norges Fotballforbund og Antidoping Norge inviterer til pressekonferanse på Ullevaal Stadion i dag vedrørende status på dopingsaken fra toppseriekampen mellom LSK Kvinner og Vålerenga.
Det melder forbundet i en pressemelding.
Det ble nylig klart at en Vålerenga-spiller testet positivt på det ulovlige stoffet DMBA etter kampen mot LSK Kvinner 22. april. Det ble funnet spor av stoffet i åtte prøver, men kun én av prøvene, tatt av en spiller i Vålerenga, inneholdt verdier som er over grensen for hva som utgjør et mulig brudd på dopingregelverket. | 
 |
|
Jota begraves lørdag Publisert: 06:30 04-07-2025 Kilde: NRK Lørdag begraves Liverpool-spilleren Diogo Jota (28) og broren André (26) i deres hjemby Gondomar i Portugal.
Det skriver portugisiske Records.
Det var ved 00.30-tiden natt til torsdag at brødrene omkom i en trafikkulykke i Spania.
Fredag skal det holdes en minnestund for dem i en katolsk kirke i Gondomar
– Vi er tilgjengelig for alle, og vi skal sørge for å minnes deres liv og dele sorgen sammen i det kristne håpet, sier presten Jose Manuel Macedo til CNN.
Jotas fysioterapeut har fortalt til Record at spissen nylig hadde gjennomgått en lungeoperasjon, og at han forsøkte å unngå flyreiser. Det var derfor at han var på vei til Santander sammen med broren for å ta ferja til England. (NTB) | 
 |
|
Høyesterett skal avgjøre transkjønnedes adgang til kvinneidrett i USA Publisert: 05:33 04-07-2025 Kilde: NRK Flere delstater i USA forbyr transkjønnede utøvere i kvinnesport. Landets høyesterett skal behandle to ankesaker.
Det er høyesterett selv som skriver at de snart vil treffe en avgjørelse hvorvidt amerikanske delstater må forby transkjønnede å delta i jente- og kvinnekonkurranser.
Årsaken er to ankesaker i delstatene Idaho og Vest-Virginia. De to er blant 20 delstater som har innført lover som ikke tillater at utøvere som er biologisk fødte som menn, å stille opp på kvinnesiden i konkurranser.
En avgjørelse er ventet innen neste sommer.
USAs president Donald Trump har lenge tordnet mot de transkjønnedes muligheter til å delta som kvinner. I valgkampen var budskapet gjentatte ganger at «menn må holdes ute av kvinneidretten».
I februar utstedte han et presidentdekret som hadde som hensikt å stanse den økonomiske støtten til universiteter som ikke vil kategorisere studenter ut fra biologisk kjønn.
Tidligere denne uken annonserte Universitetet i Pennsylvania at de vil forby transkjønnede å delta på kvinnelag og i konkurranser for kvinner. (NTB) | 
 |
|
Trump vil arrangere UFC-kamp ved Det hvite hus Publisert: 05:08 04-07-2025 Kilde: NRK USAs president Donald Trump slår på stortromma og vil arrangere en UFC-kamp ved Det hvite hus når USA skal feire sitt 250-årsjubileum.
Trump ser for seg at det kan være plass til 20.000 tilskuere ved embetsboligen til USAs sterke mann.
– Vi har god plass der. Jeg tror at vi skal få plass til mellom 20.000 og 25.000 tilskuere, sa Trump i Des Moines natt til fredag norsk tid. Der markerte han at det er ett år igjen til USA starter sin storslåtte feiring av nasjonens 250-årsjubileum 4. juli 2026.
Donald Trump er en svoren UFC-fan og har sett flere kamper i mixed martial art i de siste månedene, og han er personlig venn med UFC-presidenten Dana White.
USA republikanske president annonserte også at det kommer til å bli en stor kulturell festival ved National Mall i Washington, og det vil også bli arrangert et stort friidrettsstevne i byen der elever ved landets videregående skoler skal delta. (NTB) | 
 |
|
Spania overlegne mot Portugal da Jota ble hedret Publisert: 20:54 03-07-2025 Kilde: NRK Til tross for 0-5-tap for Portugal mot Spania var det hendelsen utenfor banen som preget rammene mest.
Begge lag spilte med sørgebånd, og før avspark ble det holdt ett minutts stillhet for Diogo Jota.
Da kampuret passerte 20 minutter, reiste størstedelen av de portugisiske supporterne seg og trampeklappet mens de sang Jotas navn. Selv om portugiserne var i klart mindretall på tribunen og markeringen druknet noe i det spanske publikumsbruset, var øyeblikket sterkt for mange. Hyllesten kom nettopp i det 20. spilleminuttet til ære for Jotas draktnummer i Liverpool.
Men kampen ble aldri den sportslige oppturen Portugal kunne ha håpet på.
Allerede etter to minutter kom kampens første scoring. Esther González ble spilt alene gjennom foran mål og stanget ballen kontrollert i nettet.
Drømmestarten fortsatte for Spania. Bare fem minutter senere doblet de ledelsen.
Vicky López stormet inn i Portugals 16-meter og var perfekt posisjonert da innlegget kom og hadde få problemer med å sette inn 2–0.
Og det skulle bli verre for Portugal før pause. Spania var nådeløst effektive, og etter 41 minutter økte kaptein Alexia Putellas til 3–0 med en sikker avslutning foran mål.
To minutter senere var Esther González på rett sted til rett tid, da hun fikk ballen i beina etter en retur i stolpen og enkelt satte inn sitt andre for kvelden.
Helt på tampen av kampen stanget innbytter Cristina Martin-Prieto inn Spania sitt femte for kvelden
Flere mål skulle det ikke bli, og kampen endte til slutt 5–0 til Spania. | 
 |
|
Tidligere verdensmester pågrepet etter Jake Paul-oppgjør – skal kastes ut av USA Publisert: 20:33 03-07-2025 Kilde: NRK Den mexicanske proffbokseren Julio César Chávez jr. (39) anklages for å ha oppholdt seg i USA ulovlig. Nå er han i ferd med å bli deportert.
Chávez ble pågrepet av amerikanske immigrasjonsmyndigheter får dager etter å ha tapt en boksekamp mot youtuberen Jake Paul i Anaheim i California.
Han beskyldes for ikke å ha forlatt USA da turistvisumet gikk ut i februar 2024. Ifølge myndighetene er det en aktiv arrestordre på Chávez i Mexico.
Der antas han å ha en tilnytning til Sinaloa-kartellet og organisert kriminalitet. | 
 |
|
Mista beinet i glødande aluminium: – Låg og hylte på golvet Publisert: 19:00 03-07-2025 Kilde: NRK Ole Kristian Antonsen (34) måtte lære seg å gå på nytt som 24-åring, men det har ikkje stoppa han frå å kjempe mot dei aller beste. | 
 |
|
Perlescoring sikret tre poeng for Italia Publisert: 17:59 03-07-2025 Kilde: NRK Det tok 44 minutter før kampens eneste scoring kom. Arianna Caruso fikk ballen ute til venstre etter en glimrende pasning fra Lucia Di Guglielmo.
Vingen hadde god tid og plass foran mål – og avsluttet på mesterlig vis.
Caruso hamret ballen opp i nærmeste kryss, og med det sikret Italia sin første seier denne sesongen.
Før kampen ble det holdt ett minutts stillhet for Diogo Jota og broren hans, som omkom i en trafikkulykke natt til torsdag.
Jotas hjemland Portugal møter Spania klokken 21.00. De to er de øvrige lagene i gruppe B.
I kampen mellom Portugal og Spania er det varslet en markering i det 21. spilleminutt – tallet 21 var Jotas draktnummer på det portugisiske landslaget.
De to beste lagene i gruppa går til kvartfinale. De to øvrige ryker ut. | 
 |
|
Wærenskjold fryktet for Tour de France: – Det var 50/50 Publisert: 17:50 03-07-2025 Kilde: NRK Under sommerens Tour de France er Søren Wærenskjold forfremmet til førstespurter for Uno-X.
Etter lagpresentasjonen i franske Lille innrømmet en ruskete mandalitt at han var usikker to dager før det hele starter.
– Var du bekymret for at touren skulle ryke?
– Jaaa, jeg var ganske bekymret for det, så. Jeg håpet at det skulle gå fint, men det var litt sånn 50/50 sjanse for at det kom til å gå. Men jeg hadde bare feber den første natta der, så den gikk fort vekk, sier Wærenskjold til NRK.
Han måtte stå over NM i Hønefoss, men mener selv han skal være fit for fight når det drar seg mot massespurtene i Frankrike.
– Jeg er glad for at jeg at jeg har fredagen. Det blir nok sikkert litt tungt å komme i gang lørdag når man ikke har hatt like mye belastning som vanlig. Jeg kommer nok til å glemme det litt når man kommer inn mot mål her.
Under lørdagens etappe i Lille ligger den gule ledertrøya i potten til førstemann over streken. Dersom det munner ut i massespurt – som forventet – vil Tim Merlier, Jonathan Milan og Jasper Philipsen være blant de største favorittene. | 
 |
|
Sverre Nypan venter fortsatt på svar om ny klubb Publisert: 16:40 03-07-2025 Kilde: NRK Det er omlag tre uker siden 18-åringen var på helsesjekk i Manchester City, med det endelige svaret lar vente på seg. | 
 |
|
Solskjær henter tidligere Premier League-profil Publisert: 16:06 03-07-2025 Kilde: NRK Besiktas og manager Ole Gunnar Solskjær har sikret seg spissen Tammy Abraham (27) fra Roma.
Overgangen ble bekreftet torsdag, etter at Abraham hadde gjennomført den obligatoriske legesjekken hos den tyrkiske klubben.
Besiktas opplyser at engelskmannen kommer på lån, og Roma får 2 millioner euro for dette i 2025/26-sesongen. Det tilsvarer snaut 24 millioner kroner.
Abraham ble hentet til Roma i 2021, men spilte forrige sesong på utlån i Milan. Før det var han eid av Premier League-klubben Chelsea i mange år.
(©NTB) | 
 |
|
Svetteøktene omtales som Tour-nøkkelen: – En ubehagelig seanse Publisert: 14:02 03-07-2025 Kilde: NRK
| 
 |
|
Mol/Sørum puljevinnere i sveitsisk storturnering Publisert: 12:47 03-07-2025 Kilde: NRK Anders Mol og Christian Sørum tok sin andre seier på rad i Gstaad og er klar for cupspill i elite 16-turneringen.
Den norske sandvolleyballduoen hadde få problemer mot australske Thomas Hodges og Zachery Schubert torsdag. Det ble seier i strake sett med 21-15 og 21-13.
Dermed vinner 1.-seedede Mol og Sørum sin innledende pulje.
Gruppevinneren går rett til utslagsrunden som avgjør kvartfinaleplassene.
(©NTB) | 
 |
|
Ber om fem års utestengelse for håndbakutøver Publisert: 11:36 03-07-2025 Kilde: NRK Påtalenemnden i Antidoping Norge har sendt begjæring om påtale til NIFs domsutvalg mot en herreutøver i håndbak, for brudd på dopingbestemmelsene i NIFs antidopingregelverk.
I en pressemelding ber påtalenemnda om «tap av retten av retten til å delta i konkurranser og organisert trening, samt retten til å ha valgte og oppnevnte tillitsverv for et tidsrom av fem år».
Organisasjonen oppgir at utøveren avla en positiv dopingprøve i konkurranse i november 2024. Prøven inneholdt stoffene abuprenorfin og Carboxy-THC, i tillegg til en anabole androgene steroider. | 
 |
|
Rallylegenden Kjell Gudim er død Publisert: 11:20 03-07-2025 Kilde: NRK Den tidligere rallyføreren Kjell Gudim gikk bort 29. juni. Han ble 92 år gammel.
Det opplyser datteren Tonje Gudim til NTB.
Gudim var en av Norges beste rallyførere på 1960- og 1970-tallet. Han kjørte over 1000 billøp i sin 65 år lange karriere, ifølge Norges Bilsportforbund.
Han kjørte blant annet Rally Monte Carlo en rekke ganger. I 2004 fikk han Bilsportforbundets hedersbevisning, Gullrattet.
«Kjell Gudim er en svært viktig del av Norsk Bilsports historie. Han var en populær mann i bilsportkretser med mange gode venner, og han vil bli dypt savnet. Men han har etterlatt oss svært mange gode minner som vi alle er evig takknemlige for» minnes forbundet Gudim.
(©NTB) | 
 |
|
Ronaldo i sorg over Jota-dødsfall: – Det gir ingen mening Publisert: 10:19 03-07-2025 Kilde: NRK Cristiano Ronaldo (40) sørger over lagkameratens dødsfall.
– Det gir ingen mening. Vi var nettopp sammen på landslaget, du hadde nettopp giftet deg. Til familien din, kona di og barna dine sender jeg mine kondolanser og ønsker dem all styrke i verden. Jeg vet du alltid vil være med dem. Hvil i fred, Diogo og André. Vi kommer alle til å savne dere, skriver Ronaldo på X.
De to har spilt 32 landskamper sammen.
Jota og broren André Silva døde i en trafikkulykke i Spania natt til torsdag.
Jotas dødsfall har sendt sjokkbølger gjennom en hel fotballverden, og kondolansemeldingene fra fotballprofiler og -klubber har strømmet inn.
28-åringen var med på å vinne Premier League med Liverpool i mai. Han har også
– Meldingen om Diogo Jota, en idrettsutøver som i stor grad hedret Portugals navn, og hans bror er uventet og tragisk. Jeg sender mine dypeste kondolanser til deres familie. Det er en trist dag for fotball og internasjonal idrett, skriver Portugals statsminister Luis Montenegro på X. (NTB) | 
 |
|
Uefa bekrefter stillhetsmarkering etter Jota-dødsfall Publisert: 10:07 03-07-2025 Kilde: NRK Torsdag kom nyheten om at Liverpool-spiller Diogo Jota og broren André Silva døde etter en trafikkulykke.
Det portugisiske fotballforbundet ba i etterkant Det europeiske fotballforbundet (Uefa) om å ha ett minutts stillhet i forbindelse med Portugals kamp mot Spania i fotball-EM torsdag.
I en uttalelse bekrefter Uefa at det vil bli en markering av de to dødsfallene.
– Et øyeblikk med stillhet vil bli gjennomført i alle EM-kampene i dag og i morgen, til minne om Portugals landslagsspiller og Liverpool-spiss Diogo Jota og broren hans André Silva, skriver Uefa.
Utenfor Anfield, Liverpools hjemmebane, er det allerede flere som lagt ned blomster til minne om Jota. | 
 |
|
Solberg får sjansen på øverste nivå: – En drøm som går i oppfyllelse Publisert: 09:59 03-07-2025 Kilde: NRK Rallysjåføren Oliver Solberg får igjen sjansen til å kjøre på det høyeste nivået i rally-VM (WRC).
Det blir første gang i en Toyota-bil, i Estland om to uker.
– Det er en drøm som går i oppfyllelse. Jeg vil takke alle i Toyota og Toyota Gazoo Racing for denne muligheten, forteller Solberg i en pressemelding.
Sønnen av rallylegenden Petter Solberg har tidligere kjørt i det gjeveste selskap, men for Volkswagen og Hyundai. Sist gang var han med den sørkoreanske bilfabrikkprodusenten i 2022.
Rallyprofilen har vunnet de tre siste løpene på nest øverste nivå, WRC 2, og har overbevist Toyota om å promotere ham til japanernes toppteam.
– Vi har fått noen gode resultater og til og med slått noen Rally1-biler. Rally Estland høres utrolig ut, og noe vi har håpet og jobbet mot. Nå som den er her, gleder vi oss til å komme i gang, sier Solberg.
Rally Estland er den åttende runden i årets rally-VM og starter fra Tartu torsdag 17. juli. Løpet består av totalt 20 fartsprøver på 308 konkurransekilometer over raske grusveier sør i landet. (NTB) | 
 |
|
Liverpool i sorg etter dødsfallet til Jota: – Et ufattelig tap Publisert: 09:34 03-07-2025 Kilde: NRK – Vi er alle i sjokk, sier lederen for den norske supporterklubben til Liverpool. | 
 |
|