Rivalen takkar Ingebrigtsen for distanseboom: – Den mest populære Publisert: 17:46 21-07-2025 Kilde: NRK Løpekometen frå Nederland, Niels Laros, tok overlegent to gull under U23-EM i Bergen i helga. Etterpå takka han Jakob Ingebrigtsen. | 
 |
|
Fordømmer rasisme mot England-profil: – Det som skjer er latterlig og ekkelt Publisert: 17:11 21-07-2025 Kilde: NRK Rasisme mot landslagsstopper Jess Carter ble et tema da England mandag kveld møtte pressen før tirsdagens EM-semifinalen mot Italia.
27-åringen har tidligere fortalt at hun har blitt utsatt for rasisme i sosiale medier under mesterskapet.
– Det er veldig trist. Det som skjer er latterlig og ekkelt. Det går utover fotballen, så vi må sette fokus på det og støtte Jess, sier landslagstrener Sarina Wiegman.
Englands Georgia Stanway forteller at hele laget støtter Carter, som har tatt en pause fra sosiale medier.
– Jeg tror at det, om noe, har brakt oss sammen som et lag. Noen ting vil vi aldri kunne forstå, og dette er en av dem. Vi må kutte det ut av samfunnet, sier midtbanespilleren.
Det engelske fotballforbundet har tidligere uttalt at politiet er koblet på. Wiegman bekrefter at Carter er klar til å spille mot Italia, tross omstendighetene.
– Hun er klar til å prestere og konkurrere. Det sier mye om henne og laget, sier treneren.
England – Italia spilles tirsdag kl. 21.00 og kan følges på NRK Sport på radio og TV 2 Direkte. | 
 |
|
Glimt selger danske til svensk topplag Publisert: 17:10 21-07-2025 Kilde: NRK Jeppe Kjær (21) forlater Bodø/Glimt og er klar for Mjällby i svensk toppfotball.
Glimt bekrefter overgangen på sine hjemmesider mandag kveld.
Kjær kom til Glimt fra Ajax i september 2023, men har ikke greid å spille seg inn i laget.
Han har vært på utlån i både Sandefjord og Fredrikstad før han denne sesongen skulle innlemmes mer i Glimt-troppen.
Nå er han ferdig i norsk fotball og slutter seg til serielederen i Sverige. Tidligere Odd-spiller Bork Bang-Kittelsen er også i Mjällby. (NTB) | 
 |
|
Klar for RBK: – En stor drøm som går i oppfyllelse Publisert: 13:03 21-07-2025 Kilde: NRK Rosenborg henter Simen Bolkan Nordli fra den danske klubben Randers.
Det bekrefter klubben på sine hjemmesider.
25-åringen har skrevet under på en kontrakt ut 2029-sesongen.
– Det er helt fantastisk. En stor drøm som går i oppfyllelse, så jeg er kjempehappy. Jeg har vært Rosenborg-supporter siden jeg var liten og drømt om å spille for klubben, så det er det er kjempestort rett og slett, sier Nordli.
Rosenborgs nysignering ble kåret til årets spiller i den danske toppdivisjonen forrige sesong etter å ha levert 14 mål og 12 målgivende pasninger.
Nordli skal ha hatt en utkjøpsklausul som trønderne var villige til å utløse. Han hadde i utgangspunktet ett år igjen av kontrakten med Randers.
– Det har vært fine år og jeg har tatt steg for steg. Nå er jeg virkelig klar til å til å til å kunne bidra i Rosenborg, forteller han.
I Danmark har Nordli stort sett bekledd den venstre kantrollen, men 25-åringen er kjent for å være allsidig.
Han har tidligere spilt i Aalesund og HamKam. | 
 |
|
Rosenborg kan møte Hammarby eller Charleroi – tøff tyrkisk motstand kan vente Viking Publisert: 12:30 21-07-2025 Kilde: NRK Mandag trakk Uefa den tredje kvalifiseringsrunden i alle de tre europeiske turneringene.
Serieligaen ble trukket til slutt, der både Rosenborg og Viking er med.
Begge de to norske lagene er store favoritter til å ta seg videre fra den andre kvalifiseringsrunden, og nå er de mulige motstanderne i runde tre klare.
Rosenborg kan møte enten svenske Hammarby eller belgiske Charleroi.
For Viking sin del venter etter all sannsynlighet Istanbul Basaksehir, som er store favoritter til å ta seg videre mot Cherno More Varna fra Bulgaria.
Men først må altså både Rosenborg og Viking gjennom den andre kvalifiseringsrunden, der det første oppgjøret spilles torsdag.
RBK møter Banga Gargzdai fra Litauen, mens Viking må ta seg forbi slovenske NK Koper.
Dersom de to norske klubbene skal ta seg inn i et europeisk gruppespill, må de vinne tre dobbeltoppgjør. Etter den tredje kvalifiseringsrunden, venter en avgjørende playoffrunde. | 
 |
|
Herjar på «norsk» sykkel: – Han er kravstor Publisert: 11:49 21-07-2025 Kilde: NRK Torgny Fjeldskaar frå Larvik har ein del av æra for suksessen til den største stjerna i sykkelsporten. | 
 |
|
Dansk eller skotsk motstand for FFK i kvalifiseringen til europaligaen Publisert: 11:18 21-07-2025 Kilde: NRK Fredrikstad vil møte vinneren av danske Midtjylland og skotske Hibernian i den tredje kvalifiseringsrunden til europaligaen.
Det ble klart da Det europeiske fotballforbundet (Uefa) trakk kampene mandag.
Kampene spilles 7. og 14. august. Fredrikstad starter med hjemmekamp.
Hvem som tar seg videre av den danske og den skotske klubben, bestemmes 31. juli.
Om Fredrikstad vinner dobbeltoppgjøret, er de kun en playoff unna gruppespill i europligaen.
Dersom de ryker ut mot enten Midtjylland eller Hibernian, vil østfoldingene gå inn i playoffen til serieligaen.
Fredrikstad sikret seg en plass i europligakvalifiseringen etter at de vant den norske cupen i desember. | 
 |
|
Brann kan møte belgisk storklubb i mesterligakvalifiseringen Publisert: 10:16 21-07-2025 Kilde: NRK Vinner Brann sin duell i andre kvalifiseringsrunde til Champions League mot østerrikske Salzburg, venter belgiske Club Brugge i den neste.
Det ble klart da Det europeiske fotballforbundet (Uefa) trakk kampene i 3. kvalifiseringsrunde mandag.
Bergenserne må først slå ut østerrikske Salzburg, før de kan gå til neste steg i kvalifiseringen.
Første kamp i 3. kvalifiseringsrunde spilles 23. juli, før returoppgjøret spilles en uke senere, 30. juli.
For at Brann skal bli en del av gruppespillet i Champions League, må de rødkledte først slå Salzburg. Deretter venter ytterligere to runder.
Skulle Brann tape for Salzburg i andre kvalifiseringsrunde, vil bergensklubben bli plassert i tredje kvalifiseringsrunde til europaligaen – den nest største europeiske klubbturneringen.
Brann sikret seg en plass i kvalifiseringen til Champions League etter å ha havnet på andreplass i Eliteserien i fjor. (NTB) | 
 |
|
Bronsevinneren (20) sniker seg inn på skolen: – Jeg har ikke adgang Publisert: 08:54 21-07-2025 Kilde: NRK Ida Breigan er ikke bare talent i lengdehopp. På skolen i USA håper hun å ikke bli tatt på fersken når hun gjør det hun liker aller best. | 
 |
|
Molde punger ut for stortalent: – Føles veldig riktig Publisert: 08:31 21-07-2025 Kilde: NRK Molde har sikret seg 17 år gamle Oskar Spiten-Nysæter. Det opplyser klubben i en pressemelding.
Angrepsspilleren har signert en treårskontrakt med romsdalingene.
– Det føles veldig riktig. Molde er en storklubb, og det å få muligheten her betyr utrolig mye. Jeg gleder meg veldig til å spille for dem, sier Spiten-Nysæter.
Stortalentet kommer fra Stabæk. Han debuterte i cupen som 15-åring, før han fikk debuten i Eliteserien året etter.
Spiten-Nysæter ble raskt en sentral brikke i Stabæk-laget. Angriperen rakk å spille 45 førstelagskamper for Bærum-klubben, der han markerte seg med 16 scoringer.
Ifølge TV 2 skal overgangen ha en prislapp på over 25 millioner kroner, mens Nettavisen og Budstikka skriver at det skal dreie seg om en totalramme på over 30 millioner. Det inkluderer ulike bonuser. | 
 |
|
Medier: Paul «Gazza» Gascoigne på sykehus Publisert: 04:09 21-07-2025 Kilde: NRK Den tidligere engelske fotballstjernen Paul «Gazza» Gascoigne ble hasteinnlagt på sykehus etter at han kollapset i hjemmet sitt fredag, skriver britiske medier.
Den 58 år gamle eksproffen ble funnet bevisstløs av sin venn, assistent og sjåfør Stev Foster, skriver VG og viser til engelske Mirror.
– Han var knapt ved bevissthet da han ble kjørt akutt til sykehuset, sier Foster. Gascoignes tilstand er stabilisert, men han er fortsatt på sykehus.
– Det er det beste stedet for ham akkurat nå, forteller Foster og legger til:
– Han vil takke alle for støtten han har fått fra så mange gamle venner som ønsker ham alt vel og vil se ham i full vigør igjen.
Gascoigne gjorde suksess i flere klubber og på det engelske landslaget, blant annet under VM i Italia i 1990. Etter idrettskarrieren har livet hans – og mye av medieomtalen av ham – vært preget av rusproblemer, skandaler og depresjon.
(©NTB) | 
 |
|
Carlsen sikret seg tredjeplass i Las Vegas Publisert: 04:08 21-07-2025 Kilde: NRK Magnus Carlsen slo rivalen Hikaru Nakamura og tok tredjeplassen i Freestyle Chess-turneringen i Las Vegas.
Carlsen ble nummer fem i det innledende puljespillet. Dermed tok han seg ikke til A-sluttspillet, men måtte nøye seg med jakten på tredjeplass.
Nordmannen lå til tider et stykke bak i første parti med hvite brikker, men reddet seg til remis.
I andre parti hadde Nakamura fordelen av hvite brikker, men det var ikke nok til å sikre verken seier eller nytt remis og videre spill mot Carlsen. Det var til slutt nordmannen som vant partiet og dermed også oppgjøret om tredjeplassen.
I B-sluttspillet har Carlsen slått Vidit Gujrahti, Javokhir Sindarov, Rameshbabu Praggnanandhaa og Arjun Erigaisi. I finalekampen om tredjeplass ventet rivalen Nakamura.
Carlsen har vunnet to turneringer på Freestyle Chess-touren i år. I desember venter finaleturneringen i Cape Town.
(©NTB) | 
 |
|
Slakter uttaksprosessen til EM-stafetten: – Veldig uprofesjonelt Publisert: 20:31 20-07-2025 Kilde: NRK Laura van der Veen hadde fått beskjed om at hun ikke var tatt ut på laget til finalen i 4x400-meter stafett. Så kom kontrabeskjeden, bare et par minutter før start. | 
 |
|
Mol kan få med seg tre brødre i VM Publisert: 19:48 20-07-2025 Kilde: NRK Det norske sandvolleyballandslaget slo Nederland i finalen og vant Nasjonscupen i Portugal.
Det betyr at Norge får lov til å stille med et ekstra lag i VM.
I tidligere mesterskap har Anders Mol og Christian Sørum, samt Hendrik Mol og Mathias Berntsen stilt for Norge.
Det åpner opp for at Norges tredje beste lag kan delta i VM. Norges tredje best rankede lage er brødrene Adrian og Markus Mol.
Dermed kan det potensielt bli fire brødre Mol i VM.
VM arrangeres i Australia fra 14–23. november. | 
 |
|
Myhre må vente på sin første seier – mistet ledelsen på overtid Publisert: 19:15 20-07-2025 Kilde: NRK Etter to uavgjorte og ett tap var Thomas Myhre nær å kunne feire sin første seier som HamKam-trener.
Men to minutter på overtid kom utligningen for Fredirkstad. Ulrik Fredriksen headet inn utligningen etter innlegg fra Ludvig Begby.
Kampen endte derfor 1–1 på Briskeby.
– Vi skal kun se på oss og skylde på oss selv, også skal vi se på vi kan gjøre for å stå kampen helt ut. Vi kan ikke fortsette med å bare ta ettpoengere, sier Myhere til NRK.
Kristian Strømland Lien sendte HamKam i ledelsen med sin scoring etter 12 minutter.
Siden den gang var det Fredrikstad som presset på for utligning, og det skulle ikke stå på sjansene.
Og sjansene var store, Stian Stray Molde var helt alene med HamKams målvakt, han la inn til spissen Emil Holten som på åpent mål satte ballen i stolpen og ut.
– Er det årets bom i norsk fotball?, måtte TV 2s kommentator Peder Mørtvedt spørre seg.
Dermed ble Holtens tre måneder lange måltørke i Eliteserien forlenget litt til.
Kvarteret før slutt var Fredrikstad nære igjen, denne gangen var det Sondre Sørløkk som ikke klarte å score på åpent mål.
HamKam ligger fortsatt på kvalifiseringsplassen i Eliteserien, det er tre poeng opp til Molde på sikker plass.
Fredrikstad ligger midt på tabellen med sin åttendeplass. | 
 |
|
Scheffler med overlegen majorseier – Hovland og Reitan fikk det ikke til å stemme Publisert: 17:57 20-07-2025 Kilde: NRK Kristoffer Reitan åpnet solid, men slet med å finne flyten i avslutningsrunden i British Open. Viktor Hovland havnet et godt stykke bak i feltet.
Verdensener Scottie Scheffler kunne til slutt juble for seieren. Han var fire slag bedre enn Harris English på andreplass. Scheffler står med fire majortriumfer, og han har nå vunnet tre av de fire majorturneringene.
Reitan lå fem slag under par før sisterunden og startet med birdie på hull én, før han gjentok bragden på hull seks. Så begynte det å lugge smått. Med double bogey på hull elleve og ytterligere to bogeyer, avsluttet han på fire slag under par.
På det beste lå han tre slag bak pallplass. 27-åringen endte på en delt 30.-plass.
Viktor Hovland avsluttet turneringen med to slag over par etter en runde med store svingninger – to dobbeltbogeyer, to bogeyer og fire birdier. Han endte til slutt på delt 63.-plass.
Det er første gang Norge har stilt med to spillere i én og samme majorturnering.
(NTB) | 
 |
|
Niende strake seier i Eliteserien – rundspilte Bryne Publisert: 16:56 20-07-2025 Kilde: NRK Tromsø er i kanonform og har nå vunnet ni strake kamper i Eliteserien.
Søndag slo de Bryne 3–1.
Laget fra nord er nå oppe på andreplass på Eliteserie-tabellen, fem poeng bak seireleder Viking. Tromsø har tre kamper færre spilt enn Viking.
Tromsø var best mot Bryne og like før pause fikk de straffespark. Vegard Erlien skaffet straffen og satt den trygt i mål.
Like etter pause utlignet Duarte Moreira for Bryne, men det gikk ikke mange minuttene før Tromsø var tilbake i ledelsen på hjemmebane.
For tre minutter senere hamret Erlien inn sin andre scoring for kvelden, og før timen var spilt hadde Tromsø gått opp i 3–1 med 19-åringen Jens Hjertø-Dahl.
Bryne ligger på 12.-plass på tabellen. | 
 |
|
Slaktet laget etter marerittomgang: – Er så ræva et jeg ikke har ord Publisert: 16:27 20-07-2025 Kilde: NRK Kristiansunds Dan Peter Ulvestad var ikke nådig mot eget lag etter at de lå under 0–4 til pause mot Sandefjord.
– Sandefjord får lov til å gjøre det dem vil. Vi kunne like så godt satt oss på flyet hjem i pausen her, det er det verste jeg har sett. Det er faen meg så ræva at jeg har ikke ord, sier Ulvestad til TV 2 i pauseintervjuet.
For da hadde Stafan Ingi Sigurdarsson scoret hat tick for Sandefjord og med det endt sin to måneder lange måltørke.
– Det er ikke det at Sandefjord er så dritgode heller. Det er vi som er møkk elendige. Jeg vet ikke hva vi skal snakke om i pausen en gang. Jeg orker ikke, fortsatte Ulvestad.
Like før pause satte også Loris Mettler inn 4–0-målet til Sandefjord.
Kampen pågår fortsatt. | 
 |
|
Slaktet laget etter marerittomgang: – Er så ræva at jeg ikke har ord Publisert: 16:27 20-07-2025 Kilde: NRK Kristiansunds kaptein, Dan Peter Ulvestad var ikke nådig mot eget lag etter at de til pause lå under 0–4 mot Sandefjord.
Sandefjord vant til slutt 6–0, noe som er tidenes største seier for Sandefjord i Eliteserien.
– Sandefjord får lov til å gjøre det dem vil. Vi kunne like så godt satt oss på flyet hjem i pausen her, det er det verste jeg har sett. Det er faen meg så ræva at jeg har ikke ord, sier Ulvestad til TV 2 i pauseintervjuet.
For da hadde Stafan Ingi Sigurdarsson scoret hat tick for Sandefjord og med det endt sin to måneder lange måltørke.
– Det er ikke det at Sandefjord er så dritgode heller. Det er vi som er møkk elendige. Jeg vet ikke hva vi skal snakke om i pausen en gang. Jeg orker ikke, fortsatte Ulvestad.
Like før pause satte også Loris Mettler inn 4–0-målet til Sandefjord.
I andre omgang scoret nettop Ulvestad selvmål og Robin Dzabic fastsatte sluttresultatet. | 
 |
|
Kjempeblemme etter å ha jublet for det han trodde var seier: – Det er nok pinlig Publisert: 15:48 20-07-2025 Kilde: NRK Julian Alaphilippe jublet hemningsløst da han krysset målstreken på den 15. etappen. Lite visste han at det var to ryttere som allerede var i mål. | 
 |
|