Lando Norris vant kaotisk sprintløp i Miami – dobbeltseier for McLaren Publisert: 19:39 03-05-2025 Kilde: NRK Lando Norris i McLaren vant et dramatisk og til tider kaotisk sprintløp i Miamis Grand Prix i Formel 1. Han seiret foran lagkamerat Oscar Piastri.
Løpet ble utsatt en halv time på grunn av kraftig regnvær, og Charles Leclerc krasjet ut av løpet allerede på vei fra depot på det glatte underlaget. Så tørket det opp, og tidspunkt for å bytte til tørrværsdekk ble avgjørende for mange.
Lewis Hamilton så lenge hjelpeløs ut på blandingsdekk, og han klaget på teamradioen over at bilen ikke ville svinge, men etter et tidlig dekkbytte endte Ferrari-føreren på tredjeplass.
Piastri ledet det meste av løpet, men var uheldig med tidspunkt for dekkbytte og havnet bak Norris da sikkerhetsbilen kom på banen og de siste rundene ble avviklet med forbud mot forbikjøring.
– Jeg kommer ikke til å levere inn lottokupong her, sa Piastri oppgitt over teamradioen.
– I dag gjorde jeg stort sett alt rett, og da er det skuffende å bli nummer to, sa han etterpå. (NTB) | 
 |
|
Tribuneavhengig Publisert: 19:39 03-05-2025 Kilde: NRK Banejakten var altoppslukende for Frode. Klokka 3 på nattbussen i London skjønte han at det hadde gått for langt. | 
 |
|
Norsk seier i VM-generalprøven Publisert: 18:07 03-05-2025 Kilde: NRK Norges ishockeylandslag slet med å få pucken i mål i de siste VM-oppkjøringskampene, men Jacob Berglund ordnet 2-1 over Latvia lørdag.
Norge scoret bare ett mål på de første drøye 120 minuttene i de to kampene mot Latvia i Askerhallen i helgen, men så scoret Berglund to ganger på under to og et halvt minutt. Han utlignet til 1-1 da 32 sekunder gjensto og satte inn vinnermålet etter 1.51 i forlengningen.
Fredag ble det 1-2-tap etter forlengning mot samme motstander.
VM-troppen offentliggjøres tirsdag, og Norge spiller sin første kamp i elite-VM mot Kasakhstan lørdag 10. mai. Øvrige motstandere i gruppe B i Herning er Tsjekkia (11/5), Tyskland (13/5), USA (14/5), Sveits (16/5), Danmark (17/5) og Ungarn (19/5).
Cupspillet i VM avvikles i Stockholm. Jumbolaget i hver gruppe rykker ned.(NTB) | 
 |
|
Bayern fikk gullfesten spolert på overtid Publisert: 18:07 03-05-2025 Kilde: NRK Bayern München har stø kurs mot seriegull i Tyskland. Lørdag kunne de sikre seg en tidlig gullfeiring med seier borte mot RB Leipzig.
Lenge så det ikke ut til å gå veien. Leipzig ledet 2-0 til pause, men etter en times spill våknet Bayern.
Eric Dier reduserte til 2-1 fra et hjørnespark da kampuret bikket 61.33. Spillet var så vidt satt i gang igjen da Michael Olise utlignet til 2-2 46 sekunder senere.
Leroy Sané så ut til å ha sikret gullet for Bayern da han sendte Bayern opp i en 3-2-ledelse i kampens 83. minutt, men på overtid dukket Yussuf Poulsen opp. Med kampens nest siste spark på ballen utlignet dansken til 3-3.
Dermed leder Bayern München med ni poeng, med to kamper igjen å spille. Serietoer Bayer Leverkusen har tre kamper igjen og kan dermed komme opp i like mange poeng som Bayern München. Likevel er gullet så godt som sikret for Bayern, som har 30 mål å gå på i målforskjell i Leverkusen.
Antonio Nusa ble byttet inn for Leipzig med fem minutter igjen, mens Jonathan Norbye var ubenyttet reserve for Leipzig. | 
 |
|
Premier League-kamp stanset i tolv minutter etter dommerkollisjon Publisert: 18:07 03-05-2025 Kilde: NRK 20 minutter ut i kampen mellom Leicester og Southampton løp Leicesters Jordan Ayew inn i dommer David Webb. Ayew traff dommeren i hodet.
Dommeren gikk rett i bakken, mens Leicester-spiss Jamie Vardy gikk bort og blåste i fløyta for å markere stopp i spillet.
Webb fikk behandling på banen i et par minutter, før han gikk av banen sammen med det medisinske apparatet.
Etter tolv minutters stopp i spillet ble kampen startet igjen, da med Sam Barratt som hoveddommer.
Leicester vant til slutt kampen 2-0, etter scoringer av nevnte Vardy og Ayew. Både Leicester og Southampton har allerede rykket ned. | 
 |
|
Stefan Johansen legger opp – får jobb i Bodø/Glimt Publisert: 18:07 03-05-2025 Kilde: NRK Tidligere landslagskaptein Stefan Johansen har avsluttet sin aktive fotballkarriere. 34-skal heretter være spillerutvikler i Bodø/Glimts akademi.
Det melder Glimt på sitt nettsted. Johansen skal først og fremst konsentrere seg om spillerne på B-laget.
– Jeg gleder meg enormt til å komme inn i en klubb som drives så godt. Det er utrolig spennende det som skjer i klubben. Jeg har fått en kjempemulighet i Bodø/Glimt og gleder meg til å komme skikkelig i gang, sier Johansen til glimt.no.
Han gjennomførte trenerkurs i England mens han spilte for Fulham og QPR.
– Jeg føler at jeg kan bruke erfaringen jeg har opparbeidet meg gjennom spillerkarrieren min. Jeg har vært på feltet gjennom hele karrieren og føler jeg har mye å bidra med. Dette er en perfekt plass å starte trenerkarrieren, sier han.
Finnmarkingen innledet sin egen karriere på Glimts akademi og spilte også sine første seniorkamper for klubben. Han slo for alvor gjennom i Strømsgodset, før han reiste til utlandet og spilte for Celtic, Fulham, West Bromwich Albion og Queens Park Rangers.
I 2024 vendte han tilbake til Norge som Sarpsborg-spiller.
Stefan Johansen spilte 55 landskamper for Norge og scoret seks mål. Han debuterte i 2013 og spilte sin siste landskamp høsten 2020. (NTB) | 
 |
|
Nordhagen imponerte på kongeetappen i Romandiet rundt Publisert: 16:52 03-05-2025 Kilde: NRK Med over 4000 høydemeter på i underkant av 13 mil var lørdagens etappe i Romandiet rundt en virkelig utfordring.
Der viste det norske stortalentet Jørgen Nordhagen seg frem fra en god side. 20-åringen var med i tetgruppen til det var rundt syv kilometer igjen av målstigningen opp til Thyon 2000.
Etappen ble til slutt vunnet av franske Lenny Martinez, mens Nordhagen kjempet seg inn til en imponerende åttendeplass, 1.17 bak Martinez. Med det slo han blant andre den dobbelte OL-vinneren Remco Evenepoel, som ble nummer elleve på etappen.
En annen nordmann, Johannes Staune-Mittet, kom inn til en 14. plass, 1.43 bak Martinez.
I sammendraget leder Martinez med to sekunder til Lorenzo Fortunato. Staune-Mittet er nummer 13, mens Nordhagen ligger på 16. plass sammenlagt.
Nordhagen sykler sitt andre år som senior og er i år på profflaget til Visma - Lease a Bike, etter å ha syklet for utviklingslaget i fjor.
20-åringen slet med sykdom innledningsvis i sesongen. men har vist stigende form de siste ukene.
Romandiet rundt avsluttes med en tempoetappe søndag. | 
 |
|
Praktscoringer da Rosenborg tok ny seier i Toppserien – slo LSK Kvinner 2-1 Publisert: 16:06 03-05-2025 Kilde: NRK Tre nydelige scoringer preget kampen da Rosenborg holdt fast på 2.-plassen etter 2-1-seier borte mot LSK Kvinner i Toppserien.
En halv omgang var spilt da Oline Fuglem gjorde 1-0 på et langskudd i lengste hjørnet fra 18 meter. Hjemmelagets utligning var minst like vakker, og denne gangen var det Amanda Haahrs tur på et langskudd.
2-1-målet til Rosenborg kom etter et spill tatt ut av den berømte læreboka. Ballen ble rullet ut til venstresiden av 16 år gamle Karna Sødahl, og det perfekte innlegget til Beate Marcussen ble satt i mål på hodet av Rebecka Holum.
Rosenborg står med seks seirer, én uavgjort og ett tap etter åtte spilte serierunder. Brann troner øverst med sine 22 poeng etter fredagens 2-0-seier over Hønefoss.
Vålerenga tok sesongens sjette seier med 2-0 borte Stabæk, og 18 poeng gjør at de bare er ett poeng bak Rosenborg og fire poeng bak serieleder Brann.
Røa vant 2-1 i lokaloppgjøret mot Lyn. Julie Steen ble tomålsscorer med én scoring i hver omgang. Joshualyn Reeves scoret for Lyn kort tid før pause. (NTB) | 
 |
|
Villa holdt liv i mesterliga-håpet – cornermål senket Berge og co. Publisert: 16:06 03-05-2025 Kilde: NRK Youri Tielemans stanget Aston Villa til 1-0 over Fulham og gjorde mesterliga-jakten til en enda større thriller.
Vinnermålet kom etter tolv minutter. Tielemans headet inn et presist hjørnespark fra John McGinn.
Flere scoringer kom aldri på Villa Park. Unai Emerys menn har vunnet sju av sine ni siste Premier League-kamper, men er nødt til å holde dampen oppe om det skal bli mesterligaspill også neste sesong.
Aston Villa ligger på 7.-plass med 60 poeng med tre runder igjen å spille. Laget må ende blant de fem beste for å ta seg til Mesterligaen.
Manchester City er tabelltreer på 64 poeng, mens Newcastle (62), Chelsea (60) og Nottingham Forest (60) følger bak. Bortsett fra City har alle disse én kamp mindre spilt enn Villa.
For noen uker siden var Fulham for fullt med i Europa-racet, men tre tap på de fire siste kampene har satt en brems på Sander Berge og co. Likevel henger de fortsatt med om en plass i Europaligaen. (NTB) | 
 |
|
Langås og Derby beholdt plassen - nedrykk for Aasgaard og Luton Publisert: 16:06 03-05-2025 Kilde: NRK Etter en nervepirrende sesonginnspurt klarte Derby, hvor Sondre Langås og Lars-Jørgen Salvesen spiller, å holde plassen i Mesterskapsserien, nest øverste nivå i engelsk fotball.
Lørdag spilte Derby 0-0 hjemme mot Stoke, som også var i nedrykksfare før kampen.
Langås spilte hele kampen, mens Salvesen er ute med skade.
Verre gikk det for Luton, som spilte mot West Bromwich. Til tross for to sene Luton-reduseringer endte kampen med en 5-3-seier til West Bromwich.
Dermed rykker Luton ned med 49 poeng, på dårligere målforskjell enn Hull og poenget bak Preston og Derby. For Luton spilte Thelo Aasgaard, som debuterte for landslaget i forrige landslagssamling, hele kampen, mens Lasse Nordås ble byttet inn den siste halvtimen.
I tillegg til Luton, rykker også Plymouth og Cardiff ned. I toppen vant både Leeds og Burnley i siste runde, som gjør at begge endte på 100 poeng. Leeds vant serien på bedre målforskjell, mens Sheffield United, Sunderland, Coventry og Bristol City skal ut i opprykkskvalifisering. | 
 |
|
Sterk sesongåpning av Jæger: – Helt ok Publisert: 15:21 03-05-2025 Kilde: NRK Henriette Jæger imponerte med en tredjeplass på 200-meteren under Diamond League-stevnet i Shanghai. Tiden ble 22,86.
Anavia Battle fra USA vant på 22,38 foran Rhasidat Adeleke fra Irland (22,72).
– Det var et greit løp. Jeg fikk litt dårlig start, men henter meg litt inn på oppløpssida. Et helt ok løp, sier Jæger til NRK.
Jægers tid var litt bak hennes norske rekord på 22,58, men plasseringsmessig var løpet imponerende. Den norske 21-åringen har nemlig svakest personlig rekord av de ni kvinnene som stilte til start. | 
 |
|
Takket nei til å være norsk trenervikar etter VM-jukset – nå forlater han skiforbundet Publisert: 14:06 03-05-2025 Kilde: NRK Slovenske Bine Nor?i? er ferdig i støtteapparatet til det norske hopplandslaget. Han erstatter Rune Velta som sveitsisk landslagssjef.
Det er Det sveitsiske skiforbundet som opplyser om ansettelsen av Nor?i?.
Sloveneren Nor?i? havnet i overskriftene da han i etterkant av VM-jukset i Granåsen var ønsket som midlertidig sjef for de norske hopperne i sesongavslutningen. Det takket han først nei til, før han snudde og likevel fikk en rolle i støtteapparatet under verdenscupfinalen i Planica.
Nor?i? har de siste årene jobbet som assistenttrener og lagkoordinator for det norske hopplandslaget. Der har han hatt et særlig ansvar for utøverne på kontinentalcuplaget. | 
 |
|
John Arne Riise raser etter bot fra Lotteritilsynet: – Jeg føler meg trakassert Publisert: 14:06 03-05-2025 Kilde: NRK Lotteritilsynet mener John Arne Riise brøt reglene for pengespill da han i april medvirket på bilder fra en pokerturnering i Brasil på Instagram, skriver VG.
Som følge av at Riise ble «tagget» i bildene fra arrangøren, hvilket han hadde godkjent, ble de også publisert på hans konto med 288.000 følgere.
Riise fikk 40.000 kroner i bot for overtredelsen. Den vil han ikke uten videre godta.
– Rettferdighet må ivaretas. Hvis Lotteritilsynet kan gi bøter uten grunnlag, hvem blir den neste? Noen må stå imot, og jeg er klar. Jeg føler meg trakassert, sier Riise til VG.
Den tidligere fotballstjernen hevder han på forhånd spurte Lotteritilsynet om publiseringen av de aktuelle bildene var tillatt. I og med at bildene ble publisert før svaret forelå, brøt han reglene, mener tilsynet.
– Riise fikk svar fra oss etter én virkedag, der vi klargjorde at poker er å regne som pengespill, og at han er ansvarlig for å følge loven. Riise er velkommen til å søke veiledning hos oss, men det må skje forut for lovbrudd, sier jurist Trude Høgseth Felde i Lotteritilsynet til VG.
Tilbake i februar varslet Lotteritilsynet at Riise ville bli ilagt dagbøter dersom han fortsatte å promotere utenlandske spillselskaper. Det er årsaken til at den tidligere fotballproffen ville forsikre seg om at han var på rett side av reglene i Brasil. | 
 |
|
Babylykke for Formel 1-verdensmester Verstappen – ble far for første gang Publisert: 14:06 03-05-2025 Kilde: NRK Formel 1-stjernen Max Verstappen (27) og kjæresten Kelly Piquet (36) er blitt foreldre til en liten jente.
Det opplyser paret i en melding på Instagram fredag.
«Velkommen til verden, søte Lily. Våre hjerter er fullere enn noen gang», heter det i innlegget.
Barnefødselen gjorde at Verstappen ikke var med på torsdagens pressekonferanser foran Miami Grand Prix denne helgen.
– Max vil ikke være til stede som følge av at han venter barn. Alt er bra, og han vil være på banen fredag, opplyste laget hans Red Bull.
(NTB) | 
 |
|
Warholm vant suverent i Kina: – Kanskje ikke helt optimal gjennomføring Publisert: 13:20 03-05-2025 Kilde: NRK Karsten Warholm fortsetter den gode sesongstarten, men leverte ingen topptid i Shanghai. | 
 |
|
Iuel best: Klar for VM-laget Publisert: 13:20 03-05-2025 Kilde: NRK Amalie Iuel vant 400-meteren under forstevnet til Diamond League i Shanghai lørdag formiddag, på tiden 52,17.
Hun vant foran Josefine Tomine Eriksen (52,73) og Lakeri Ertzgaard (52,93). Det betyr at disse tre løper på det norske laget på 4x400 meter stafett under stafett-VM i Guangzhou 11.-12. mai. Den fjerde kvinnen på laget blir Henriette Jæger.
Elisabeth Slettum (53,79) og Laura Veen (53,93) fulgte på de neste plassene, og blir VM-reserver. For Veen var det likevel personlig rekord. | 
 |
|
Svensk kjempetalent vraker landslaget og satsing mot OL Publisert: 10:33 03-05-2025 Kilde: NRK Vasaloppets yngste vinner Alvar Myhlback (19) velger bort det svenske langrennslandslaget for å ha fullt kjør i Ski Classics.
Han bekrefter nyheten overfor SVT. Avtalen med det private langløpslaget Lager 157 er på to år.
– Det er en god avgjørelse for meg å ta. Nå vet jeg nøyaktig hva jeg skal gjøre, sier Myhlback til kanalen.
Tidligere har det vært mye oppstyr rundt talentets doble forpliktelser. I vinter fikk han ikke delta i junior-VM som regjerende mester fordi han droppet å gå uttaksrenn.
– Det er mange som har villet vite hva jeg skal gjøre og mange som vil ha en mening. Men jeg har kommet fram til at jeg har funnet det jeg liker og det jeg trives med, sier Myhlback til SVT.
Han holder muligheten åpen for å gå OL neste år.
– Vi lukker ingen dører, men det er heller ikke et mål. Målet er å vinne Vasaloppet eller ta den gule trøya, eller at noen på laget gjør det. Men det er klart – blir vi tatt ut til OL, så kommer vi til å stille, men det er ikke noe mål, sier 19-åringen.
Det svenske langrennslandslaget presenteres mandag. (NTB) | 
 |
|
Forkjølelse stopper Ingvaldsen – står over Diamond League-løp Publisert: 10:33 03-05-2025 Kilde: NRK Håvard Bentdal Ingvaldsen (22) er blitt syk og stiller ikke til start på dagens 400 meter i Diamond League i Kina.
Det melder Norges Friidrettsforbund i en pressemelding.
– Han er tett i brystet og nesa, det vi vel kan kalle en forkjølelse, sier mor og trener Mari Ann Bentdal.
For en uke siden ble Ingvaldsen nummer åtte på 400-meteren i Diamond League-åpningen i Xiamen. Lørdagens stevne går også i Kina, men er lagt til Shaoxing (i nærheten av Shanghai). (NTB) | 
 |
|
Warholm smadra rekord – trenaren trudde det skulle gå fortare Publisert: 10:33 03-05-2025 Kilde: NRK Den fenomenale sesongopninga til Karsten Warholms vart ei påminning om éin ting: Trenar Leif Olav Alnes legg lista skyhøgt. | 
 |
|
Haaland kom ikke inn - så City ta viktig seier Publisert: 08:32 03-05-2025 Kilde: NRK Erling Braut Haaland var tilbake i troppen til Manchester City for første gang på en drøy måned fredag kveld.
Nordmannen fikk en ankelskade i FA-cupkampen mot Bournemouth 30. mars og har vært ute med skade siden. Fredag startet han på benken i Premier League-kampen mot Wolverhampton.
– Jeg håper ikke han blir satt innpå fordi de sliter med å score, men heller at de har avgjort kampen og at han får 13-14 minutter. Jeg tror nok han har lyst til å komme innpå og kjenne litt på det, sa far Alfie Haaland til Viaplay før kampen.
Noen minutter fikk imidlertid Haaland ikke, og han ble sittende på benken gjennom hele 1-0-seieren til City.
Fra benken fikk Haaland se at Kevin De Bruyne scoret kampens eneste mål 35 minutter ut i den første omgangen. Da hadde Wolverhampton misbrukt flere enorme sjanser.
Wolverhampton var også nær i den andre omgangen, med et stolpetreff fra Matheus Cunha, men det ble med seks strake seirer for Wolverhampton - for anledningen uten en skadet Jørgen Strand Larsen.
1-0-seieren til City gjør at de ligger på tredjeplass i Premier League med tre kamper igjen, og har kurs mot en plass i Mesterligaen neste sesong. | 
 |
|