Ekchoff røper samlivsbrudd: – Valgt å gå hver til vårt Publisert: 09:22 22-05-2025 Kilde: NRK Den tidligere skiskytterstjernen Tiril Eckhoff (35) har blitt singel.
Det forteller hun til TV 2 , hvor hun jobber som skiskytterekspert.
Eckhoff har siden 2011 vært sammen med langrennsløper Ånund Lid Byggland, som hun ble forlovet med i 2022.
– Vi har etter 13 fine år sammen, valgt å gå hver til vårt. Sammen har vi opplevd både oppturer og nedturer, og mange fantastiske øyeblikk som jeg er veldig takknemlig for, sier hun til kanalen.
– Selv om veiene våre nå skilles, har vi fortsatt omtanke og respekt for hverandre. Ingen dramatikk, men av og til går ikke livet helt som man først tenker, legger hun til.
Fossum-jenta har vært blant de beste kvinnelige skiskytterne internasjonalt og la opp i 2023. Hun har blant annet vunnet åtte OL- og 15 VM-medaljer. (NTB) | 
 |
|
«Pacman» gjør comeback: – La oss skape historie! Publisert: 08:08 22-05-2025 Kilde: NRK Manny «Pacman» Pacquiao trer ut av pensjonisttilværelsen i en alder av 46 år for å bokse mot Mario Barrios.
Det annonserte den legendariske filippineren på Instagram. I kampen skal det kjempes om amerikanske Barrios´ WBC-weltervekttittel.
– Jeg er tilbake. La oss skape historie! skrev Pacquiao.
Pacquiao, som har vunnet 12 VM-titler i åtte forskjellige vektklasser, har ikke gått en kamp siden han tapte mot cubanske Yordenis Ugas for WBA-weltervekttittelen i august 2021. (NTB) | 
 |
|
NRK har sikret seg rettighetene til å vise Diamond League Publisert: 08:08 22-05-2025 Kilde: NRK Det melder NRKs kommunikasjonsavdeling i en pressemelding.
Verdens største idrettsstjerner konkurrerer i friidrettskonkurransen Diamond League.
Nå har NRK sikret seg rettighetene til å vise de 14 internasjonale friidrettsstevnene hver sesong fra 2025 til 2029, i tillegg til Bislett Games, som NRK allerede har rettigheter til.
– Med denne avtalen garanterer vi at hele det norske folk kan være tett på våre største idrettsprofiler gjennom hele året. Norsk friidrett har vært gjennom et eventyr de siste årene, og NRK er selve friidrettskanalen. Vi gleder oss stort til fortsettelsen, sier Espen Olsen Langfeldt, sportsredaktør i NRK. | 
 |
|
Kreftsyk svensk landslagssjef tilbake: – Det har vært en fryktelig tid Publisert: 07:22 22-05-2025 Kilde: NRK Kreftsyke Marika Domanski Lyfors (65) er tilbake i tjenesten som Sveriges landslagssjef i fotball for kvinner når de lader opp til sommerens EM-sluttspill.
Lyfors slutter seg til de blågule i den kommende nasjonsligasamlingen. Nå ser hun fram mot en sommer som også inneholder et EM-sluttspill i Sveits.
– Jeg har hatt et mål om i det minste å prøve å komme tilbake i jobb, for jeg elsker denne jobben. Så jeg er veldig, veldig glad, sier 65-åringen.
Hun legger samtidig ikke skjul på perioden som har gått siden hun fikk diagnosen svulst på hjernen har vært vanskelig.
– Det har vært en forferdelig tid, og det er fortsatt en forferdelig tid. Jeg er ikke frisk, men jeg har klart meg veldig bra så langt i år, og da føler jeg at jeg kan begynne å jobbe igjen, sier Lyfors. (NTB) | 
 |
|
Bekrefter dato og arrangørby for «doping-OL» Publisert: 07:22 22-05-2025 Kilde: NRK Det omstridte idrettsarrangementet, hvor det blant annet ikke vil bli utført dopingtester, har nå fått en endelig dato.
På en pressekonferanse natt til onsdag, bekrefter arrangøren at «Enhanced Games» blir å finne sted 21. til 24. mai 2026 i Las Vegas.
«Doping-OL» vil inkludere kortbanesvømming, friidrett og vektløfting. Arrangøren har lagt opptil 500.000 dollar på bordet i pengepremie per konkurranse, med ytterligere 250.000 dollar i bonus ved eventuelle verdensrekorder.
Konseptet, som ble lansert i 2023, har de siste årene mottatt mye kritikk. IOC har tidligere uttalt at dette er den perfekte måten å ødelegge rettferdigheten i idretten, mens Verdens antidopingbyrå (WADA) har fordømt lekene og kalt de for farlig og uansvarlig.
En som derimot har støttet Enhanced Games er USAs president Donald Trump. Les mer nedenfor: | 
 |
|
NRK har sikret seg rettighetene til å vise i Diamond League fra fram til 2029. Publisert: 07:22 22-05-2025 Kilde: NRK Det melder NRKs kommunikasjonsavdeling i en pressemelding.
Verdens største idrettsstjerner konkurrerer i friidrettskonkurransen Diamond League.
Nå har NRK sikret seg rettighetene til å vise de 14 internasjonale friidrettsstevnene hver sesong fra 2025 til 2029, i tillegg til Bislett Games, som NRK allerede har rettigheter til.
– Med denne avtalen garanterer vi at hele det norske folk kan være tett på våre største idrettsprofiler gjennom hele året. Norsk friidrett har vært gjennom et eventyr de siste årene, og NRK er selve friidrettskanalen. Vi gleder oss stort til fortsettelsen, sier Espen Olsen Langfeldt, sportsredaktør i NRK. | 
 |
|
Europa-drømmen knust – latterliggjøres av fotballprofiler Publisert: 23:02 21-05-2025 Kilde: NRK Manchester Uniteds marerittsesong ble et faktum da Tottenham vant Europaligaen og tok sin første europeiske tittel på 41 år. Men mange reagerer på skjebnefinalen. | 
 |
|
«Scenene fra den tomme rettssalen er nesten oppsiktsvekkende» Publisert: 23:02 21-05-2025 Kilde: NRK Mannen som ga skiskytterne muligheten til å snu nederlag til seier, står nå selv midt i sin største utfordring. Men denne gang virker overraskende få å bry seg. | 
 |
|
Fredrikstad røk ut av cupen mot 1. divisjonslag Publisert: 22:16 21-05-2025 Kilde: NRK Regjerende cupmester Fredrikstad er ute av cupen på samme måte som den vant den på i desember – på straffespark.
Tre bom fra FFK-spillerne fra ellevemetersmerket sørget for at de røk ut på bekostning av nivå to-laget Lillestrøm på Åråsen.
Sondre Sørløkk, Emil Holten og Daniel Eid bommet alle for laget fra Plankebyen.
Det betyr at Lillestrøm skal spille kvartfinale i cupen.
Lillestrøm gjorde en bunnsolid 1. omgang og ledet fortjent til pause.
Thomas Lehne Olsen havnet mutters alene mot keeper etter et nydelig gjennomspill, og der gjorde han ingen feil.
I 2. omgang var rollene snudd om. FFK var det beste laget og fikk utligningen sin etter 50 minutter, etter mål fra Stian Stray Molde.
Tidligere LSK-spiller Henrik Skogvold sto for den målgivende pasningen etter flott forarbeid.
Flere scoringer ble det altså ikke, før det hele ble avgjort på straffer.
Molde røk også ut av cupen etter ekstraomganger, i lokalderbyet mot Kristiansund.
Moldenserne ledet med to til pause, men KBK kom kraftig tilbake og vant 3–4 etter 120 minutter.
Trekningen for kvartfinalen skjer torsdag formiddag. | 
 |
|
Lå under med to - Kristiansund videre til kvartfinalen Publisert: 22:16 21-05-2025 Kilde: NRK Det ble en voldsom cupdramatikk i Rosenes by i lokalderbyet mellom Molde og Kristiansund.
Etter de første 45 minuttene hadde moldenserne minst én fot i kvartfinalen.
Da ledet de med to mål og var overlegne på eget kunstgress.
Men etter pause våknet KBK.
Én scoring etter 69 minutter og en på overtid sørget for ekstraomganger.
Der var Kristiansund best.
To mål den siste halvtimen gjorde at KBK vant over rivalen og tok seg videre til kvartfinalen.
Riktignok fikk Molde en redusering på overtid, men det holdt ikke. | 
 |
|
Barcelona forlenget med suksesstrener Publisert: 22:16 21-05-2025 Kilde: NRK Hansi Flick belønnes med ny kontrakt etter å ha ledet Barcelona til både serie- og cuptittelen i sin første sesong.
Klubben bekreftet forlengelsen onsdag. Allerede i forrige uke røpte Barcelonas president Joan Laporta at partene en stund hadde vært muntlig enige.
Flicks nye avtale varer til juni 2027 og er ett år lenger enn den tyskeren inngikk da han kom til Spania i fjor sommer.
60-åringen har med en svært offensiv spillestil, og bruk av unge spillere løftet Barcelona tilbake til toppen i spansk fotball.
– Jeg gir ham æren for en veldig høy prosentandel av lagets suksess. Han har fått alle til å føle seg viktige, sa Laporta nylig.
Ekstra populært blant fansen er at Flick vant alle sine fire første El Clásico-kamper mot Real Madrid. Blant dem var cupfinalen.
I tillegg til triumfer i La Liga og Copa del Rey spilte Barcelona i år sin første Champions League-semifinale siden 2019. (NTB) | 
 |
|
Seks norske spillere ble svensk cupmester med Hammarby Publisert: 22:16 21-05-2025 Kilde: NRK Ellen Wangerheim ble helten da Hammarby vant den svenske cupfinalen for kvinner 2-0 over IFK Norrköping. Seks norske spillere var på banen for vinnerlaget.
Emilie Bragstad, Julie Blakstad, Emilie Joramo, Vilde Hasund og Anna Jøsendal startet for Hammarby. Cathinka Tandberg ble byttet inn for Hasund kvarteret før slutt.
Hasund leverte assist til ledermålet med et innlegg fra venstre som Wangerheim beinet i mål i det 12. minutt.
Wangerheim doblet ledelsen da Norrköping-forsvaret presset av Hasund ikke greide å klarere Jøsendals innlegg ordentlig i det 69. minutt.
Hammarby, som trenes av Norges tidligere landslagssjef Martin Sjögren, topper tabellen i Allsvenskan kvinner. (NTB) | 
 |
|
Magnus Carlsen til storfinale i Champions Chess-turnering etter drama mot Nakamura Publisert: 21:01 21-05-2025 Kilde: NRK Magnus Carlsen fortsetter å dominere i årets Champions Chess-turneringer. Han er klar for fredagens storfinale etter seier over Hikaru Nakamura.
Det skjedde på dramatisk vis da Nakamura ga opp fjerde og siste parti fordi han ikke hadde oppdaget at Carlsen gjorde et tabbetrekk som ga amerikaneren en vinnende stilling. Da han innså hva han hadde gjort, gjemte han hodet i hendene.
Etter å ha slått Nodirbek Abdusattorov i semifinalen fikk Carlsen skarp motstand fra Nakamura i finalen, men avgjorde med glimrende spill da han vant tredje hurtigsjakkparti med hvite brikker. (NTB) | 
 |
|
Sævik-show da Vålerenga tok seg videre i cupen Publisert: 20:15 21-05-2025 Kilde: NRK Vålerengas kvinnelag viste at de er best i hovedstaden, da erkerivalen Lyn ble slått med hele fem mål på fremmed kunstgress.
Det betyr også at VIF er videre til 4. runde i cupen, mens Lyn reise stoppet onsdag.
Kampen på Kringsjå var målløs i 17 minutter. Da sendte Olaug Tvedten bortelaget i føringen.
Så ballet det på seg, anført av en glitrende god Karina Sævik. Hun scoret én gang i 1. omgang, og to ganger til i 2. omgang.
På overtid fastsatte Mawa Sesay sluttresultatet til 0–5. | 
 |
|
Berge falt om i sluttspillfinalen – trillet ut i rullestol Publisert: 20:15 21-05-2025 Kilde: NRK Den tidligere landslagssjefen for håndballherrene Christian Berge ble sendt til sykehus etter å ha falt om under håndballkamp. | 
 |
|
Christian Berge falt om i sluttspillfinalen Publisert: 19:29 21-05-2025 Kilde: NRK Kolstad-trener Christian Berge falt plutselig om i kampen mot Elverum.
Gjestende Elverum ledet 22-21 da spillerne løp bort til sidelinja. Det ble helt stille i hallen mens førstehjelpere kom til og andre holdt opp tempper for å skjerme innsyn til det som tydelig var medisinsk førstehjelp.
Det ble erstattet av applaus da Berge etter noen minutter ble hjulpet i en rullestol og trillet ut av hallen.
Kampen er i gang igjen. | 
 |
|
To norske bronse i benkpress-VM Publisert: 19:29 21-05-2025 Kilde: NRK Anita Camilla Bratland og Hildeborg Hugdal løftet onsdag til hver sin bronsemedalje i VM i benkpress uten utstyr i Drammen.
Bratland løftet 127,5 kilo i kvinnenes 84-kilosklasse, mens Hugdal løftet 135 kilo i +84-kilosklassen.
Lørdag konkurreres det i benkpress med støttedrakter. Hugdal er rangert som nummer 1 og har som ambisjon å forbedre sin verdensrekord på 238 kilo. (NTB) | 
 |
|
Richard Carapaz vant Giro-etappe etter sent solobrudd Publisert: 18:14 21-05-2025 Kilde: NRK Richard Carapaz slo til akkurat da dagens brudd ble innhentet, rykket i en bratt stigning og vant onsdagens etappe i Giro d´Italia.
Den 31-årige EF Education-rytteren fra Ecuador fikk en luke han ikke ga fra seg på de siste kilometerne og klatret fra 9.- til 6.-plass i sammendraget.
– Fra første stigning så jeg at mange av de andre måtte slite, sa Carapaz etter sin fjerde Giro-etappeseier i karrieren.
– Jeg hadde ikke spesielt gode bein, men jeg valgte øyeblikket med omhu fordi jeg visste at jeg kunne holde til mål derfra. Slutten var nesten som en tempoetappe.
Isaac Del Toro i den rosa ledertrøya satt i den nærmeste forfølgergruppa og tok 2.-plassen på etappen ti sekunder etter Carapaz. Med bonussekunder økte han dermed forspranget til de øvrige rivalene i sammendraget.
Del Toro er nå 31 sekunder foran sin nærmeste rival, som er UAE-lagkamerat Juan Ayuso. Antonio Tiberi på 3.-plass er 1.07 minutt bak. (NTB) | 
 |
|
Storhamars motstandere i Mesterligaen er klare Publisert: 18:14 21-05-2025 Kilde: NRK Storhamar fikk som ventet tøffe motstandere, men slipper lange reiser, i høstens ligaspill i mesterligaen ishockey (CHL). Trekningen ble foretatt onsdag.
Storhamar får hjemmekamper mot Eisbären Berlin (Tyskland), Sparta Praha (Tsjekkia) og Pinguins Bremerhaven (Tyskland), bortekamper mot KalPa (Finland), Brynäs (Sverige) og Ilves (Finland).
Storhamar var seedet på laveste nivå. Hvert lag tildeles i trekningen to motstandere fra hvert av de tre andre seedingsnivåene.
Ligaspillet avvikles i tiden 28. august til 14. oktober, og de 16 første på tabellen tar seg videre til åttedelsfinale. De tre første rundene i cupspillet avvikles med hjemme- og bortekamp, mens finalen 3. mars spilles på hjemmebanen til en av finalistene. (NTB) | 
 |
|
Regjeringen bevilger 12 millioner til idrettsarrangementer – mest til VM i bob og skeleton Publisert: 16:42 21-05-2025 Kilde: NRK Fire internasjonale idrettsarrangementer som skal arrangeres i Norge får til sammen 12 millioner kroner av regjeringen.
Pengene kommer fra en helt egen tilskuddsordning som idretter med begrensede kommersielle inntektsmuligheter kan søke på når de vil arrangere EM og VM på seniornivå i Norge.
Følgende fire arrangementer får penger:
* Norges Styrkeløftforbund får 1,2 millioner til VM i benkpress i Oslo 18.- 25. mai 2025
* Norges Amerikanske Idretters Forbund får 1,5 millioner til EM i diskgolf i Sula fra 26.- 29. juni i 2025
* Kongelig Norsk Seilforening får 350.000 kroner til EM i paraseiling i Oslo 21.- 25. august i 2025
* Norges Ake-, Bob- og Skeletonforbund får 9 millioner til VM i bob og skeleton på Lillehammer i 2027.
Arrangørene kan få dekket inntil 50 prosent av arrangementskostnadene med en øvre grense på 10 millioner kroner per arrangement. | 
 |
|